Juulevsämikielâ

Wikipedia:st
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Juulevsämikielâ
4. Juulevsämikielâ
4. Juulevsämikielâ
Nommâ
Jieijâs kielân Julevsámegiella
Tiäđuh
Kuávlu  Taažâ
 Ruotâ
Sárnoi meeri 2 000
Saje ij 100 stuárrámuu juávhust
Pustaveh läättinkielâliih
Kielâhuolâttâs Kielâkäldee
Kielâtieđâlâš luokkajyehim
Kielâkodde uuraallâš kielah
Kielâjuávkku sämikielah
Kielâkoodih
ISO 639-2 smj
ISO 639-3 smj
Glottolog lule1254

Juulevsämikielâ lii sämikielâ. Juulevsämikielâst láá suulân 2 000 sárnod.

Kielâoppâ[Mute | Mute käldee]

Hämioppâ[Mute | Mute käldee]

Substantiveh[Mute | Mute käldee]

Sg+Nom giella gussa
Sg+Acc gielav gusáv
Sg+Gen giela gusá
Sg+Ill giellaj gussaj
Sg+Ine gielan gusán
Sg+Ela gielas gusás
Sg+Com gielajn gusájn
Sg+Abe gieladagá, gieladagi gusádagá, gusádagi
Ess giellan gussan
Pl+Nom giela gusá
Pl+Acc gielajt gusájt
Pl+Gen gielaj gusáj
Pl+Ill gielajda gusájda
Pl+Ine gielajn gusájn
Pl+Ela gielajs gusájs
Pl+Com gielaj gusáj
Pl+Abe gielajdagá, gielajdagi gusájdagá, gusájdagi

Veerbah[Mute | Mute käldee]

Infinitiv hállat sárnuđ
Prs Sg1 hálav
Prs Sg2 hála
Prs Sg3 hállá
Prs Du1 hállin
Prs Du2 hállabihtte
Prs Du3 hállaba
Prs Pl1 hállap
Prs Pl2 hállabihtit
Prs Pl3 hálli
Prt Sg1 hálliv
Prt Sg2 hálli
Prt Sg3 hálaj
Prt Du1 hálajma
Prt Du2 hálajda
Prt Du3 hálajga
Prt Pl1 hálajma
Prt Pl2 hálajda
Prt Pl3 hállin
Prs ConNeg hála

Kirjálâšvuotâ[Mute | Mute käldee]

Liiŋkah[Mute | Mute käldee]

Sänikirjeh[Mute | Mute käldee]

Kielâoopah já čalluuh kielâoopâst[Mute | Mute käldee]

Käldeeh[Mute | Mute käldee]