Rubus arcticus (stiipeend)

Wikipedia:st
Njuškii navigistmân Njuškii ucâmân

Rubus Arcticus lii ive 1995 vuáđudum kulttuurstiipeend, mon Ruotâ Norrbotten lääni juáhá jyehi ive. Stiipeend nommân lii tieđâlâš nommâ mietâmuárján, mii lii Norrbotten läänikukká. Stiipeend puáhtá finniđ taggaar taaidâr, kiäst lii čoonâs Norrbottenân.

Historjá[mute | mute käldee]

Ivveest 1995 ihán 1998 stiipeend juohhui jyehi ive sehe kiđđuv já čohčuv neelji áámmáttaidârân. Ive 1999 rääjist stiipeend lii juohhum ohtii ivveest.[1] Iivij 1999–2000 stiipeend juohhui käävci taidârân, mut ive 2001 rääjist tot lii oppeet juohhum neelji taidârân.[1]

Vyeitteeh[mute | mute käldee]

Ihe Vyeittee Syergi
1995 (kiđđâ) Paul-Anders Simma multimedia
Gunilla G Bresky elleekove
Håkan Rudehill draama
Marika Sandström tánssám
1995 (čohčâ) Bengt Pohjanen kirjálâšvuotâ
Ingela Nilsson multimedia
Osnát Opatowsky-Wahlberg tánssám
Eva-Stina Sandling kovetaaiđâ
1996 (kiđđâ) Eva Hammond tánssám
Erik Norberg muusik, draama
Boris Ersson elleekove, multimedia
Erik Fankki kietâtyeji
1996 (čohčâ) Eva Källman taaiđâ
Dan Lundström elleekove
Charlotta Ruth tánssám
Jan Ferm muusik
1997 (kiđđâ) Dan Lestander taaiđâ
Torbjörn Säfve kirjálâšvuotâ
Anna Pontén elleekove
Svante Lindqvist muusik
1997 (čohčâ) Jan-Anders Eriksson taaiđâ
Åsa Simma elleekove, multimedia
Elisabeth Heilman-Blind teatter
Lars Gulliksson muusik
1998 (kiđđâ) Brita Weglin taaiđâ
Lena Stenberg taaiđâ
Katarina Fallholm muusik, ooppera
Hans Andersson kirjálâšvuotâ
1998 (čohčâ) Lena Lahti taaiđâ
Kenneth Jansson tánssám
Marianne Öqvist taaiđâ
Dave Ave (David Lindgren, Aron Tideström) muusik
1999 Jan Sandström muusik
Yana Sundgren Mangi muusik
Katarina Kieri kirjálâšvuotâ
Mattias Alkberg kirjálâšvuotâ
Mikael Niemi kirjálâšvuotâ
Lennart Holmbom taaiđâ
Gudrun Söderholm taaiđâ
Christer Engberg elleekove
2000 Bertil Sundstedt taaiđâ
Åsa Bergdahl taaiđâ
Britta Marakatt-Labba taaiđâ
Lisbeth Sandberg muusik
Kristoffer Åström muusik
Ann Marie Ljungberg kirjálâšvuotâ
Bror Astermo teatter
Katarina Wennberg tánssám
2001 Boel Forssell teatter
Lena Ylipää taaiđâ
Pontus Wikström elleekove
Manlio Hjelm-Giordano muusik
2002 Maria Vedin kirjálâšvuotâ
Peo Rask kirjálâšvuotâ
Erling Fredriksson muusik
Ricky Sandberg taaiđâ
2003 Carina Henriksson ooppera
Rose-Marie Huuva kirjálâšvuotâ
Johan Ramström muusik
David Vikgren kirjálâšvuotâ
2004 Anna Vnuk tánssám
Mona Mörtlund kirjálâšvuotâ
Pia Suonvieri performanstaaiđâ
Christer Lövgren taaiđâ
2005 Anette Winblad elleekove
Kjell Morin teatter
Monica L. Edmondson taaiđâ
Yngve Ryd kirjálâšvuotâ
2006 Sofia Jannok muusik
Magnus Fredriksson elleekove
Cecilia Hansson kirjálâšvuotâ
Jenny Välitalo muusik
2007 AnnaSofia Mååg taaiđâ
Mattias Kalander muusik
Agneta Andersson taaiđâ
Simon Marainen muusik
2008 Kerstin Hedström taaiđâ
Joar Tiberg kirjálâšvuotâ
Ann-Helén Laestadius kirjálâšvuotâ
Markus Wargh muusik
2009 Ingela Lekfalk elleekove
Gun Olofsson muusik
Sara Edström taaiđâ
Jonas Selberg Augustsén elleekove
2010 Mitra Sohrabian elleekove
Randi Marainen taaiđâ
Patrik Häggström tánssám
Anton Raukola teatter
2011 Klas Hällerstrand taaiđâ
Pia-Karin Helsing muusik
Lisa Hennix tánssám
Cecilia Enberg taaiđâ
2012 Anna Azcárate teatter
Christian Svarfvar muusik
Lina Stoltz kirjálâšvuotâ
Liselott Wajstedt taaiđâ
2013 Marcus Fjellström muusik
Barbro Lomakka tekstiiltaaiđâ
Maria Ros Palmklint jienâ- já lyevditaaiđâ
Johanna Lindbäck kirjálâšvuotâ
2014 Victoria Andersson kovetaaiđâ
Camilla Blomqvist kietâčäällim
Daniel Wikslund muusik
Jouni Vesa tánssám
2015 Nicolai Dunger muusik
Fanny Kivimäki tánssám
Magnus Svensson kovetaaiđâ
Marie Wårell tánssám
2016 Anja Örn taaiđâ
Elin Ruuth kirjálâšvuotâ
Jonna Löfgren muusik
Marcus Baldemar tánssám
2017 Anders Alm kuvvim
Charlotta Lennartsdotter elleekove
David Väyrynen kirjálâšvuotâ
Rasmus Lindberg teatter
2018 Lotta Lampa taaiđâ
Thomas Hämén taaiđâ
Bo Selinder muusik
Linda Remahl tánssám
2019 Anders Sunna taaiđâ
Daniel Åberg kirjálâšvuotâ
Anna-Sofia Monroy muusik
Charlotte Lindmark čaittâlem
2020 Jenny Nordmark kovetaaiđâ
Jerry Carlsson elleekove
Vera Vinter muusik
Eva Svaneblom tánssám
2021 Andreas R Andersson kovetaaiđâ
Linnea Axelsson kirjálâšvuotâ
Zakarias Lekberg muusik
Sven Björklund teatter
2022 Ida Isak Westerberg kovetaaiđâ
Elin Anna Labba kirjálâšvuotâ
Mirja Palo muusik
Jon Blåhed elleekove

Käldeeh[mute | mute käldee]

  1. 1,0 1,1 Alla årens Rubus Arcticus-stipendiater - Region Norrbotten web.archive.org. 5.4.2018. Čujottum 6.12.2023. (ruotâkielân)