Kieldimverbâ

Wikipedia:st

Kieldimverbâ lii finitlâš iševerbâ, mii kávnoo enâmustáá uuraallijn kielâin.

Sämikielah[mute | mute käldee]

Anarâškielâ[mute | mute käldee]

Anarâškielâst kieldimverbâ sojá täävist (indikativ já imperativ), persovnist (1., 2. já 3. persovn) já lovvoost (oovtâloho, kyevtilohomaaŋgâloho):

Indikativ, konditionalpotential

oovtâloho kyevtiloho maaŋgâloho
1. persovn jie'm iän ep
2. persovn jie'h eppee eppeđ
3. persovn ij iä'vá

Imperativ

oovtâloho kyevtiloho maaŋgâloho
1. persovn iällum iäl'loon iällup
2. persovn ele ellee elleđ
3. persovn iä'lus iällus iällus

Anarâškielâst kieldimverbâ ij suujâ ääigist.

Käldeeh[mute | mute käldee]